Ugrás a tartalomra
 

Lakossági figyelemfelkeltő kampány 6.

Figyelemfelkeltő Kampány 6.

„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION

eMS azonosító: ROHU 400

A szexuális szokások szerepe a szájüregi rákok kialakulásában

A szájüregi daganatok kialakulásában számos kóroki tényező szerepe felmerül, azonban mindenképp kiemelendő szereppel rendelkeznek a különféle vírus-fertőzések. Ezek jelentős része a szexuális szokások megváltozásához köthető, így a magas rizikójú partnerrel vagy több partnerrel folytatott, a nem biztonságos (óvszer használatának hiánya) és az orális szexuális eseményre vezethető vissza. A szexuális szokások megváltozásával a HPV (humán papilloma vírus) okozta fertőzések gyakorisága is megnőtt. Először a méhnyakrák kialakulásában igazolódott szerepe, amely ma már a szájüregi rákok esetében is ismert.

Különféle vírus fertőzéseket hoztak már összefüggésbe a szájüregi rákok kialakulásával, úgy mint a magas rizikójú human papillomavírus (HPV) vagy Epstein-Barr vírus (EBV). Ezek közül kiemelendő a HPV-hez társult szájüregi daganatok (HPV pozitív), amelyek a rákos megbetegedés ellenére még mindig jobb túlélési esélyt jelentenek a páciensek számára, összehasonlítva a HPV-negatív szájüregi rákokkal. A szájüregi rákok esetében, akárcsak a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás, a vírus-fertőzések is kijavíthatatlan DNS-károsodásokat és következményes korlátlan sejtosztódást okoznak.

Összességében elmondható, hogy a rendszeres fogászati ellenőrzések nem csupán fogaink egészségét szolgálják, hanem adott esetben korán felismerésre kerülhetnek a szájüregi rákok. A minél korábbi diagnózis pedig mindenképpen javítja a beteg hosszú távú túlélési esélyeit. Természetesen ehhez csak hozzájárulhat az életmódbeli szokások javítása.

A fiatalok egészségügyi vagy szexuális felvilágosítása életkoruknak és befogadóképességüknek megfelelő szinten rendkívül fontos lenne. A megszerzett ismeretek egészségtudatosságra, a személyes higiénére való igényre sarkallhatja a fiatalokat, illetve otthon is tovább adhatják az elhangzott információt családtagjaik részére. A HPV-fertőzés kapcsán már elérhető védőoltás, amelyet 11-12 éves életkorban ajánlanak. A védőoltásnak a szexuális kapcsolatok megkezdése előtt van nagy jelentősége, amikor még a fiatal szervezet nem találkozott a HPV különböző típusaival. Az oltás nem csupán a méhnyak és hímvessző rák, hanem a szájüregi rák kialakulásában is védelmet nyújthat, megelőzheti azok kialakulását.


További információk: SZTE ÁOK Sebészeti klinika (http://www.surg.szote.u-szeged.hu/); SZTE ÁOK Arc-, Állcsont és Szájsebészeti Klinika (https://u-szeged.hu/szakk/maxillo/kezdooldal/kedves-latogato)


A projektet az Európai Unió támogatja, az Európai Regionális Fejlesztési Alap által, Románia és Magyarország társfinanszírozásával.

Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.