Ugrás a tartalomra
 

Lakossági figyelemfelkeltő kampány 5.

Figyelemfelkeltő Kampány 5.

„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION

eMS azonosító: ROHU 400

Az alkoholfogyasztás szerepe a szájüregi rákok kialakulásában

A szájüregi daganatok kialakulásában számos kóroki tényező szerepe felmerül, azonban mindenképpen kiemelendő a túlzott mértékű alkoholfogyasztás.

Az alkoholfogyasztás (különösen az égetett szeszek rendszeres fogyasztása) vonatkozásában természetesen függ annak minőségétől, mennyiségétől, gyakoriságától, időtartamától, azaz milyen régóta fogyaszt alkoholt az illető. Így a túlzott alkoholfogyasztás önmagában akár 5-szörösére megnövelheti a szájüregi rákok kialakulási esélyét, erős dohányzással együtt ugyanezen szám 35-szörös rizikót jelenthet.

Akárcsak a dohányzás esetében, a túlzott alkoholfogyasztás is olyan sejtszintű károsodásokat okoz, amelyek eredményeként a sejtek korlátlan osztódása figyelhető meg. Maga az alkohol is rendelkezik direkt, DNS károsító hatással, ugyanakkor indirekt módon bomlástermékei (pl. acetaldeid) is szerepet játszanak a szájüregi rákok kialakulásában.

Sajnálatos módon a túlzott alkoholfogyasztás, azaz az alkoholizmus nem csak idősebb életkorban, hanem akár már egészen fiatalon is kialakulhat. Egészségkárosító hatása jól ismert, a szájüregi rákon kívül neurológiai tünetek kialakulásához, alultápláltsághoz, különféle hiánybetegségek kialakulásához, májelégtelenséghez és végső soron a beteg halálához vezethet. Ugyanakkor szociális következményei, mint a munkahely elvesztése vagy a beteg hontalanná válása is komoly társadalmi problémát okoz.

Összességében elmondható, hogy a rendszeres fogászati ellenőrzések nem csupán fogaink egészségét szolgálják, hanem adott esetben korán felismerésre kerülhetnek a szájüregi rákok. A minél korábbi diagnózis pedig mindenképpen javítja a beteg hosszú távú túlélési esélyeit. Természetesen ehhez csak hozzájárulhat az életmódbeli szokások javítása, a túlzott alkoholfogyasztásról történő teljes leszokás vagy a mértékletes, minőségi alkoholfogyasztás.

Az alkohol-okozta függőség, mint betegség kezelhető, a pszichiátriai osztályok addiktológiai szakrendelésén a leszokásban nyújtanak orvosi segítséget az érintetteknek, míg a szociális hálózat munkatársai a betegek társadalmi visszailleszkedésében és munkahely találásban nyújthatnak támogatást. Támogató családi háttér mindenképpen előnyt jelent.


További információk: SZTE ÁOK Sebészeti klinika (http://www.surg.szote.u-szeged.hu/); SZTE ÁOK Arc-, Állcsont és Szájsebészeti Klinika (https://u-szeged.hu/szakk/maxillo/kezdooldal/kedves-latogato)


A projektet az Európai Unió támogatja, az Európai Regionális Fejlesztési Alap által, Románia és Magyarország társfinanszírozásával.

Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.