Ugrás a tartalomra
 

Lakossági figyelemfelkeltő kampány 8.

Figyelemfelkeltő Kampány 8.

„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION

eMS azonosító: ROHU 400

Vastag- és végbélrák kialakulása

A rosszindulatú vastag- és végbélrák megfelelő kezelés nélkül többnyire halálos kimenetelű betegség.  Magyarországon a második leggyakoribb halálozással járó rosszindulatú daganat. Kialakulása legtöbbször véletlenszerű, de gyakori a családi halmozódás is.

A vastag- és végbélrákok többsége szerencsére megelőzhető, mivel ezen daganatoknak jól ismert a biológiai viselkedése, valamint azok a hajlamosító tényezők is, melyek kialakulásukban fontos szerepet játszanak. Életmódbeli hajlamosító tényező lehet az alkoholfogyasztás, a dohányzás, az elhízás, továbbá egyes étrendi összetevők gyakoribb fogyasztása (vörös hús, zsír, magasabb össz-kalória stb). A vastag- és végbélbélrákok kialakulásának leggyakoribb oka azonban a vastagbélben és végbélben előforduló, családi halmozódást mutató polypok, melyek rákmegelőző állapotnak tekinthetők. A felnőtt lakosság közel 25 %-ában is előfordulhatnak polypok, melyek mintegy 5 % -ából alakulhat ki rosszindulatú daganat.

Számos, főleg korai daganat vagy a rákmegelőző állapotot jelentő polyp nem okoz tüneteket a beteg számára, ezért időben történő felfedezésük mind a beteget, mind a kezelő orvost kihívás elé állítja. A vastagbél- és végbél polypok és tüneteket nem okozó daganatok szűrővizsgálattal jó eséllyel felismerhetők. A szűrővizsgálat részét képező székletvér vizsgálat a polypokból illetve tünetet okozó vagy nem okozó daganatokból kiinduló, szemmel nem látható, krónikus vérzést tudja kimutatni.  Szűrővizsgálaton való részvétel javasolt az 50 és 70 év közötti lakosság számára 2 évente.

Sok esetben a vastag- és végbéltáji daganatok tünetekkel is járhatnak. Ilyen, leggyakrabban együtt vagy magában előforduló tünetek lehetnek:

  • véres széklet
  • bal vagy jobboldali bizonytalan hasi fájdalom
  • megváltozott székelési szokások (hasmenés, székrekedés vagy a kettő váltakozása)
  • fogyás
  • vérszegénység

Amennyiben a beteg a fenti tüneteket észleli, feltétlenül forduljon orvoshoz. Amennyiben a tünetek típusosak vagy a szűrővizsgálat (székletvér vizsgálat) pozitivitást mutat, úgy vastagbéltükrözés válik szükségessé. 

A fentiek alapján fontos, hogy a beteg nagyobb figyelmet fordítson magára, figyeljen a tüneteire és részt vegyen a felkínált szűrővizsgálatokon. Ezek segítségével a rosszindulatú betegség megelőzhető lesz, vagy minél koraibb stádiumban kerül felismerésre, így megteremtve a teljes gyógyulás esélyét.


További információk: SZTE ÁOK Sebészeti klinika (http://www.surg.szote.u-szeged.hu/); SZTE ÁOK Arc-, Állcsont és Szájsebészeti Klinika (https://u-szeged.hu/szakk/maxillo/kezdooldal/kedves-latogato)


Az Interreg V-A Románia-Magyarország Programról bővebben a www.interreg-rohu.eu honlapon található információ.