Ugrás a tartalomra
 

Lakossági figyelemfelkeltő kampány 7.

Figyelemfelkeltő Kampány 7.

„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION

 eMS azonosító: ROHU 400

A páciens által befolyásolható és nem befolyásolható faktorok szerepe a szájüregi rákok kialakulásában

A szájüregi daganatok kialakulásában számos kóroki tényező szerepe felmerül. Habár kevésbé fontosak a túlzott dohányzáshoz vagy alkoholfogyasztáshoz viszonyítva, mégis meg kell említeni a krónikus irritáció szerepét a szájüregi rákok kialakulásában.

Krónikus irritációt kémiai anyag (dohányzás, alkoholfogyasztás), de tartós mechanikus sérülés is eredményezhet. Mechanikus irritációt egy nem megfelelően elkészített fogmű (pl. kivehető fogpótlás), éles fogszél vagy akár rossz szokások (pl. a szájüregi nyálkahártya kényszeres rágása) is okozhatnak. Ezek tartós fennállása sebgyógyulási zavart, krónikus gyulladást okozhat, következményesen krónikus fekélyek kialakulásához vezethet. A gyulladás kapcsán felszabaduló, tartósan fennálló biológiai folyamatok révén olyan DNS-károsodások jöhetnek létre, amelyek végeredményeként korlátlan sejtosztódás, szájüregi rák alakulhat ki.

A rendszeres fogászati ellenőrzések nem csupán fogaink egészségét szolgálják, hanem adott esetben korábbi stádiumban kerülhetnek felismerésre a szájüregi rákok. A minél korábbi diagnózis pedig mindenképpen javítja a betegek hosszú távú túlélési esélyeit, csökkenti a lehetséges műtéti terhelést és szövődményeket, akár elkerülhetők a további onkológiai kezelések.

Tekintve, hogy a mechanikus irritációk jelentős részében fogászati probléma áll fenn, kiemelten fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, a nem megfelelő fogpótlások korrekciója, a szuvas fogak kezelése, vagy a már menthetetlen fogak szájsebészeti eltávolítása.

A rossz szokások egy része lelki eredetre vezethető vissza, pszichológus vagy pszichiáter felkeresése segíthet ezekről történő leszokásban. Minimális odafigyeléssel saját magunk is tehetünk érte, hogy a rossz beidegződéseink ellen tegyünk, tudatosan figyeljünk arra, hogy ne szívogassuk/harapdáljuk saját szájüregi nyálkahártyánkat.

A tartósan fennálló (legalább 2 hete), nem gyógyuló szájüregi sebeket mindenképpen meg kell mutatni szakembernek, hogy a beteg időben, a megfelelő kezelésben részesülhessen.


További információk: SZTE ÁOK Sebészeti klinika (http://www.surg.szote.u-szeged.hu/); SZTE ÁOK Arc-, Állcsont és Szájsebészeti Klinika (https://u-szeged.hu/szakk/maxillo/kezdooldal/kedves-latogato)


A Románia-Magyarország Programról bővebben a www.interreg-rohu.eu honlapon található információ.