Ugrás a tartalomra
 

Lakossági figyelemfelkeltő kampány 4.

Figyelemfelkeltő Kampány 4.

„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION

eMS azonosító: ROHU 400

A dohányzás szerepe a szájüregi rákok kialakulásában

A szájüregi daganatok kialakulásában számos kóroki tényező szerepe felmerül, azonban mindenképpen kiemelendő a dohányzás minden formája vagy magának a dohányterméknek a rágása.

A dohányzással, mint veszélyforrással való szoros összefüggés természetesen nagymértékben függ annak minőségétől, mennyiségétől, gyakoriságától, időtartamától. Bár összefoglalóan elmondható, hogy a dohányzás káros az egészségünkre, azonban a füstszűrőmentes „házi készítésű” cigaretták vagy a rendszeres szivarozás még inkább veszélyes lehet. Jelentősen növeli a rizikót az úgynevezett “láncdohányzás”, illetve a tartós, évek óta fennálló használat. Összességében, az erős dohányzás már önmagában akár 10-szeresére növelheti a szájüregi rákok kialakulási esélyét.

Ezekért a folyamatokért a dohányzás során felszabaduló égés- és bomlástermékek, a direkt hőhatás tehetők felelőssé. Az általuk okozott sejtszintű károsodások eredményeként a sejtek kontrollálatlan burjánzása figyelhető meg, végső soron a szájüregi rák kialakulása. Amennyiben a dohányzás alkoholfogyasztással is párosul (különösen az égetett szeszek rendszeres fogyasztása), az szintén növeli a szájüregi rákok kialakulási esélyét, együttesen akár 35-szörös kockázatot is jelenthet. Mindamellett, hogy a szájüregi rákok kialakulásáért is felelnek, további olyan szájüregi problémákat is okozhatnak vagy súlyosbíthatják azok aktuális állapotát, mint a fogágybetegségek vagy különféle szájüregi gyulladások.

Napjainkban a fiatalok, de akár az idősebb korosztály körében is egyre inkább népszerű az e-cigaretták használata. Habár hosszú távú eredmények és tapasztalatok még nem állnak rendelkezésre az újonnan forgalomba kerülő e-cigaretták kapcsán, azt valószínűsíthetjük, hogy nikotin tartalmuk révén ezek is egészségkárosító hatással bírnak.

A rendszeres fogászati ellenőrzések nem csupán fogaink egészségét szolgálják, hanem adott esetben korábbi stádiumban kerülhetnek felismerésre a szájüregi rákok. A minél korábbi diagnózis pedig mindenképpen javítja a betegek hosszú távú túlélési esélyeit, csökkenti a lehetséges műtéti terhelést és szövődményeket, akár elkerülhetők a további onkológiai kezelések. Természetesen ezt segítheti életmódbeli szokások javítása, a dohányzásról való teljes leszokás, ehhez pedig számos online forrást, de akár szakorvosi segítséget is igénybe lehet venni. Ajánlásunk szerint a legjobb megoldás a dohányzás abbahagyása lenne, amely jelentősen csökkenthetné a szájüregi rákos folyamatok kialakulásának esélyét.


További információk: SZTE ÁOK Sebészeti klinika (http://www.surg.szote.u-szeged.hu/); SZTE ÁOK Arc-, Állcsont és Szájsebészeti Klinika (https://u-szeged.hu/szakk/maxillo/kezdooldal/kedves-latogato)


A projektet az Európai Unió támogatja, az Európai Regionális Fejlesztési Alap által, Románia és Magyarország társfinanszírozásával.

Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.