Figyelemfelkeltő Kampány 3.
„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION
eMS azonosító: ROHU 400
A humán papillomavírus mint új kockázati tényező a szájüregi rosszindulatú daganatok klialakulásában.
Az utóbbi években kiderült, hogy a szájüregi és a garati daganatok kialakulásának hátterében a már ismert tényezők, mint egészségtelen életmód, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás mellett a vírusok, elsősorban a humán papillomavírus (HPV) kóroki szerepe is felmerül.
A humán papillomavírus jellemzői
A humán papillomavírusok több mint 100 alfaját izolálták eddig, egy részük a bőrön, míg másik részük a nyálkahártyán okoz elváltozásokat. A HPV a ma ismert leggyakoribb szexuális úton fertőző kórokozó, a vírust hordozónők vagy férfiak átvihetik a fertőzést partnereikre, és a fertőzés veszélye annál nagyobb, minél több partnerrel tart valaki kapcsolatot. A szájnyálkahártya fertőzése legtöbbször orális szex útján következhet be leggyakrabban.
A HPV-típusokat daganatkeltő képességük szerint különböző rizikócsoportokra szokták osztani, a leggyakoribb daganatképzők a 16-os és a 18-as típusok. A HPV az osztódásra képes sejteket fertőzi meg, majd bekapcsolódik a sejtciklusba, és lappangó fertőzés alakul ki. A rákos folyamat kialakulása úgy következik be, hogy a vírus örökítőanyaga beékelődik a megfertőzött sejt örökítőanyagába, majd az ott kialakuló géntermékek az emberi daganatgátló fehérjék működésének megakadályozásával rákos sejtburjánzást indíthatnak el.
A HPV-pozitív rosszindulatú szájüregi daganatok felismerése
A daganatok jellemzően a nyelv hátsó részén, a torokmandulákban vagy a garatívek redőin alakulnak ki.
Milyen tünetek jellemzik?
Néhány beteg tartós torokfájásra, gombócérzésre panaszkodik, de gyakori a nyeléskor fülbe sugárzó fájdalom is.
Amennyiben a daganat a gégebemenetre is ráterjed, akkor rekedtség, nyelési fájdalom, elégtelen táplálékbevitel miatt pedig fogyás is jelentkezhet.
Amennyiben az alábbi tüneteket észleli magán, és ezek két héten túl is fennállnak, akkor keresse fel háziorvosát vagy körzeti fogorvosát!
- nem múló fájdalom és/vagy irritáció a szájüregben, garatban
- vörös vagy fehér foltok, csomók, szövetmegvastagodás, érdes és/vagy kifekélyesedő területek a nyálkahártyán
- nyelvzsibbadás
- rágási, nyelési, beszédnehezítettség
- fogak illeszkedésének megváltozása, szájnyitási korlátozottság
Kezelés
A HPV-fertőzés hatására kialakuló rákokra a többi esethez képest jellemzőbb, hogy gyakrabban jelennek meg 50 éves kor alatt, előfordulásuk magasabb a nőknél, gyakoribbak a nem dohányzókban és a nem alkoholizálókban, érzékenyebbek a sugárkezelésre, kevesebb a kiújulás és az áttét, jobban kezelhetőek, emiatt jobb a betegek 5 éves túlélési aránya is. Ezen kedvező tényezők ellenére nem lehet eléggé hangsúlyozni a korai diagnózis és felismerés jelentőségét, a rendszeres fogászati ellenőrzések alkalmával a szájüregi nyálkahártya áttekintésének fontosságát.
Megelőzés
A HPV elleni védőoltással megelőzhető a daganatok kialakulása?
A jelenlegi nemzetközi ajánlások mindenképpen javasolják a 11-12 éves fiúk és lányok HPV elleni védőoltását, amellyel megelőzhetők a méhnyak- és más kevésbé gyakori, főként a nemi szerveket érintő daganatos elváltozások. A szájüregi daganatok vonatkozásában még egyelőre az adatgyűjtés folyik, de az előzetes eredmények mindenképpen bizakodásra adnak okot.
További információk:
SZTE ÁOK Sebészeti Klinika (http://www.surg.szote.u-szeged.hu/); SZTE ÁOK Arc-, Állcsont és Szájsebészeti
Klinika (https://u-szeged.hu/szakk/maxillo/kezdooldal/kedves-latogato)
Az Interreg V-A Románia-Magyarország Programról bővebben a www.interreg-rohu.eu honlapon található információ.
A jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.