Ugrás a tartalomra
 

Lakossági figyelemfelkeltő kampány 1.

Figyelemfelkeltő Kampány 1.

„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION

eMS azonosító: ROHU 400


A vastag- és végbélrák a férfiaknál a második, nőknél a harmadik leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganattípus. Gyakorisága az 50 és 70 év közötti korosztályban a legmagasabb, de napjainkban már a fiatalabb korosztály is egyre jobban érintett. Ezen ráktípusnak az összes európai ország közül Magyarországon az egyik legmagasabb a halálozása. A daganat kimutatása és gyógyítása több szakma, így a háziorvosok, gasztroenterológusok, radiológusok, sebészek, szövettanászok és onkológusok együttműködésével lehet sikeres.

Sok esetben a daganat csak előrehaladott stádiumban ad tüneteket (székelési habitus megváltozása, véres székletürítés, tapintható hasi daganat), így a betegség megkésve kerül felismerésre. Sajnos ilyen esetekben a gyógyulás esélyei is jelentősen rosszabbak. A sikeres gyógyítás egyik kulcsa az 50 és 70 év közötti korosztály számára Magyarországon 2019-ben elindított vastagbél rák szűrőprogram, mely széklet vizsgálatból és szükség esetén vastagbéltükrözésből áll. Ezek segítségével már rákmegelőző, még jóindulatú elváltozások valamint a korai stádiumú rosszindulatú daganatok is időben felfedezhetők. A program sikeressége nagymértékben múlik a lakosság együttműködésén is. A vastag és végbélrák szűrésen való részvétellel a beteg számára esély nyílik a sikeresebb kezelésre, mely hosszú távon a teljes gyógyulás esélyét biztosítja. A daganatok gyógyításában kiemelkedő szerepet kapnak az endoszkópos és a minimálisan invazív sebészi beavatkozások. Ezek a műtétek kisebb műtéti megterhelést, megfelelő onkológiai radikalistást, kevesebb műtét utáni fájdalmat, jobb kozmetikai eredményeket, rövidebb kórházi tartózkodást és gyorsabb felépülést biztosítanak, mint a hagyományos nyitott műtéti módszerek.

A fej-nyaki régió daganatai a rosszindulatú daganatok sorában a hetedik leggyakrabban előforduló daganatféleségek. A szájüreg és szájgarati lokalizáció különösen gyakori hazánkban. Az elmúlt évtizedekben az előfordulási gyakoriság jelentősen emelkedett. A daganatok keletkezésében több tényező együttes hatását figyelhetjük meg.

A külső rizikó faktorok között jelentős szerepet játszik a dohányzás és az alkohol. A dohányzás és az alkohol egymást erősítő hatása jól ismert, mindkét anyag erőteljes fogyasztása esetén a szájüregi daganat kialakulásának azesélye a nem dohányzó és nem italozó betegekéhez képest akár 15x-ös is lehet. Emellett a környezeti ártalmak és a vírusok is jelentős szerepet játszhatnak. A belső rizikótényezők között meg kell említeni a helyes táplálkozás hiányát, az immunrendszer csökkent működését, a genetikai eltéréseket. A diagnosztizált betegek 2/3-a előrehaladott állapotban kerül látókörünkbe, ahol a gyógyulási esélyek sokkal rosszabbak, mint a korai betegség stádiumokban.

Éppen ezért kiemelt jelentősége van a rendszeres szűrővizsgálatoknak. A fej-nyaki régióban ez relatív egyszerűen megoldható, amennyiben a betegek félévenként fogorvosi kontroll vizsgálatra mennének, ahol egyben minden esetben elvégzik a daganatszűrő vizsgálatot is, sokkal jobb eredményt lehetne elérni a legtöbb esetben. A kezelés leggyakrabban a daganat műtéti eltávolításából áll, esetenként kiegészítve besugárzással, és/vagy gyógyszeres kezeléssel. A modern sebészeti eljárások ma már megfelelő esztétikai és funkcionális eredményt biztosítanak, és egyre gyakrabban használjuk a különböző minimál invazív eljárásokat is.


További információk: SZTE ÁOK Sebészeti klinika (http://www.surg.szote.u-szeged.hu/); SZTE ÁOK Arc-, Állcsont és Szájsebészeti Klinika (https://u-szeged.hu/szakk/maxillo/kezdooldal/kedves-latogato)

Az Interreg V-A Románia-Magyarország Programról bővebben a www.interreg-rohu.eu honlapon található információ.

A jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.