Figyelemfelkeltő kampány 2.
„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION
eMS azonosító: ROHU 400
A szájüregi rákok az egyik vezető haláloknak számítanak hazánkban. Az előfordulás gyakorisága növekvő tendenciát mutat, melynek életmódi tényezői (dohányzás, alkoholfogyasztás, füstölt ételek, HPV-fertőzés) jól ismertek.
A kórkép halálozása manapság is magas, mert sokszor csak késői stádiumban kerül felismerésre. A szájüregi rák kialakulása évekig eltarthat, a szakemberek számára jól felismerhető ún. "rákelőző állapotokon" keresztül. Az időben felismert betegség a túlélést befolyásoló tényező, a páciensek gyógyhajlama is kedvezőbb.
A rákelőző állapotokra legjellemzőbb tünetek a fehéres (leukoplakia), vöröses (erythroplakia), vagy fehér-vöröses foltok (erythroleukoplakia) a szájüreg bármely részén: vérzékeny-, vagy fekélyes nem gyógyuló sebek, a szájüregi képletek megvastagodása, fájdalmas nyelés, megnagyobbodott nyirokcsomók a nyakon, tartós torokfájás, vagy rekedtség. A rendszeres önvizsgálat a páciens által könnyen kivitelezhető, melyet érdemes havonta elvégezni az alábbi módon: a kivehető fogpótlások eltávolítása, az ajkak, szájpad és a látható nyálkahártyák ellenőrzése, azokban tapintható csomók keresése, a nyelv mozgásainak, érzéseinek megfigyelése, a nyakon megnagyobbodott nyirokcsomók keresése.
Az önvizsgálaton túl félévente érdemes fogorvosi szakvizsgálaton részt venni, valamint bármilyen gyanús elváltozás észlelése esetén azonnal felkeresni a szájsebészt további részletes kivizsgálás céljából. Az elváltozások korai felismerése és időben elkezdett kezelése lehet a kulcs a teljes gyógyuláshoz.
A vastag- és végbéldaganatok a leggyakoribb rosszindulatú daganattípusok közé tartoznak, Magyarországon évente csaknem 9000 az új betegek száma. Kialakulásukban számos rizikófaktor ismert, azonban a pontos okok még tisztázásra várnak. A vastag és végbélrák halálozásának csökkentésében kiemelt szerepet játszik a daganatok szűrése. A szűrési program során az 50 és 70 év közötti lakosság kétévenkénti székletvér vizsgálata történik. A szűrés segítségével nagy arányban ismerhetők fel rákmegelőző állapotok, valamint korai stádiumban lévő rosszindulatú elváltozások is.
A megelőzés illetve a szűrés mellett kiemelkedő szerepe van a halálozás csökkentésében a daganatok komplex, több társszakma szoros együttműködését igénylő új kezelési eljárások alkalmazásának is. A vastagbél és végbél daganatainak sebészi kezelésében napjainkban a minimálisan invaziv, kis műtéti megterheléssel járó ún. laparoszkópos módszerek terjedtek el. Ezen laparoszkópos műtétek a megfelelő onkológiai radikalitás mellett kisebb műtét utáni fájdalommal, rövidebb kórházi bentfekvéssel, valamint jobb kozmetikai eredménnyel járnak, mint a hagyományos nyitott műtéti technikák.
A megfelelő és időben történő sebészi, valamint multidiszciplináris ellátással a betegek túlélési esélye, valamint ezzel együtt az életminőségük is jelentősen javítható.
További információk
SZTE ÁOK Sebészeti klinika (http://www.surg.szote.u-szeged.hu/)
SZTE ÁOK Arc-, Állcsont és Szájsebészeti Klinika (https://u-szeged.hu/szakk/maxillo/kezdooldal/kedves-latogato)
Az Interreg V-A Románia-Magyarország Programról bővebben a www.interreg-rohu.eu honlapon található információ.
A jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.