Sajtóközlemény
„Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION
eMS-azonosító: ROHU 400
Az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapjának finanszírozásával, az Interreg V-A Románia-Magyar ország Program (4. Prioritási tengely - Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése az érintett régiókban, 9/a Befektetési prioritás (IP) - Befektetés egészségügyi és társadalmi infrastruktúrákba) keretén belül a sebészeti betegellátás színvonalának emelésére és a sebészeti képzések fejlesztésére nyílt lehetőség két egészségügyi intézményben, Temes és Csongrád megyében. A projekt fókuszában a daganatos betegségek megelőzése és a terápiás eljárások fejlesztése állt. A 2 935 100,00 eurós támogatás diagnosztikai és terápiás orvosi eszközök beszerzését tette lehetővé a Temes Megyei Sürgősségi Kórházban és a Szegedi Tudományegyete (ÁOK Sebészeti Klinika, ÁOK Arc-, Állcsont- és Szájsebészeti Klinika), valamint az érintett szakemberek továbbképzésére is lehetőséget biztosított.
A 2020 januárjában indult projekt átfogó és modern megközelítéssel, a megelőzés, a képzések és a modern orvostechnológiai eszközök gyógyításba integrálásával vállalt beruházási és képzési tevékenységeket Temes és Csongrád megye lakosságának szolgálatában.
A projektben az SZTE Sebészeti Klinika és az SZTE Arc-, Állcsont- és Szájsebészeti Klinika eszközparkja került fejlesztésre. A beszerzések után javult mind a megelőzés, mind a terápiás ellátás minősége, elsősorban a projektben kiemelt sebészeti beavatkozásokat igénylő daganatos megbetegedések esetében. Az eszközpark fejlesztése egyrészt növelte az egészségügyi ellátás színvonalát, másrészt hozzájárult a betegellátás biztonságának javításához.
A megelőzéshez, illetve a sebészeti beavatkozásokat igénylő daganatos megbetegedések modern és átfogó szemléletű ellátásához a projektben orvosszakmai továbbképzések, workshopok kerülnek megszervezésre, valamint folytatódott az intézmények közötti tudástranszfer, a betegellátás európai standardoknak megfelelő egységesítése. Ismeretterjesztő, lakossági figyelemfelhívó kampányokat indítottunk az e területeket érintő betegségek korai felismerésének és megelőzésének fontosságáról, az egészségmegőrzésről. A kampányok során felhívtuk a figyelmet a megelőző szűrővizsgálatok szerepére, amelyek segítségével lehetővé válik a daganatos betegségek korai felismerése, valamint az új, a betegek számára kisebb megterhelést jelentő, minimálisan invazív sebészeti módszerek alkalmazása. Szintén felhívtuk a figyelmet azon életmódbeli kockázatokra, amelyek megváltoztatásával lehetővé válik a daganatos betegségek számának csökkentése.
Résztvevők:
- „Pius Brînzeu” Temes Megyei Sürgősségi Kórház, Temesvár, vezető partner
- Szegedi Tudományegyetem ÁOK Sebészeti Klinika
- Szegedi Tudományegyetem ÁOK Arc-, Állcsont- és Szájsebészeti Klinika
A projekt összköltsége: 2 935 100,00 euró
Partnerköltségvetés (TMSK): 1 465 100,00 euró, amelynek 85%-a az ERFA vissza nem térítendő támogatása, 13%-a a román állam által nyújtott támogatás és 2%-a önrész
Partnerköltségvetés (SZTE): 1 470 000,00 euró, amelynek 85%-a az ERFA vissza nem térítendő támogatása, 15%-a hazai társfinanszírozás
A projekt időtartama: 30 hónap (2020. 01. 01. - 2022. 06. 30.)
A Románia-Magyarország Programról bővebben a www.interreg-rohu.eu honlapon található információ.
A projekt címe: ROHU 400, „Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” - ROHUNOVATION
Felelős kiadó: Szegedi Tudományegyetem
A megjelenés dátuma: 2021. november
A projektet az Európai Unió támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap által, Románia és Magyarország társfinanszírozásával.
Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.