eMS azonosító: ROHU 400
A „Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése innovatív román-magyar sebészeti eljárásokkal” című projektet az Európai Unió támogatásával az Európai Regionális Fejlesztési Alap, valamint a programban résztvevő két tagállam társfinanszírozza 2,935,100.00 EUR támogatást nyújtva az Interreg V-A Románia-Magyarország Program keretén belül (4. Prioritási tengely - Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése az érintett régiókban, 9/a Befektetési prioritás (IP) - Befektetés egészségügyi és társadalmi infrastruktúrákba)
Résztvevők:
- Pius Brinzeu” Temes Megyei Sürgősségi Kórház, Temesvár, vezető partner
- Szegedi Tudományegyetem ÁOK Sebészeti Klinika
- Szegedi Tudományegyetem ÁOK Arc-, Állcsont- és Szájsebészeti Klinika
A projekt összköltsége: 2.935.100,00 Euro, melyből ERFA vissza nem térítendő támogatás 2.494.835,00 EUR
Partner költségvetés (TMSK): 1.465.100,00 EUR, melynek 85%-a ERFA vissza nem térítendő támogatás, 13% a román állam által nyújtott támogatás, és 2% önrész
Partner költségvetés (SZTE): 1.470.000,00 EUR, melynek 85%-a ERFA vissza nem térítendő támogatás, 15% a magyar állam által nyújtott támogatás
A projekt időtartama: 42 hónap (2020. 01. 01. - 2023. 06. 30.)
A projekt fő célkitűzése:
A projekt fő célja a sebészeti betegellátás és a sebészeti képzések fejlesztése. A vizsgálati és terápiás módszerek nemzetközi színvonalú fejlesztése kiemelt fontosságú a rákos megbetegedések sebészeti kezelésében. Ennek érdekében a projekt partnerek szükségesnek tartják az alábbi teendőket:
- vizsgálati protokollok összehangolása és fejlesztése a határ két oldalán,
- minimálisan invazív sebészeti eljárások bevezetése és továbbfejlesztése
- beteg utánkövetési stratégia egységesítése
- sebészeti képzési programok kialakítása és lebonyolítása
A projekt fő eredménye:
A ROHUNOVATION fő eredményei egyértelműen kapcsolódnak a PA4 konkrét célkitűzéséhez – „Továbbfejlesztett megelőző és gyógyító egészségügyi szolgáltatások a kiválasztott területen” – mivel a javasolt beavatkozás hozzájárul a szolgáltatások szintjében mutatkozó legfőbb egyenlőtlenségek megszüntetéséhez, a következő lépések segítségével: a két országban rendelkezésre álló körülmények közötti különbségek csökkentése, melyek oka részben az egy főre jutó teljes költésben mutatkozó eltérések; az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésére fordított összegek növelése (humánerőforrás, osztályok, know-how) a kiválasztott terület mindkét részén; a rosszindulatú daganatokhoz kapcsolódó mortalitási és morbiditási mutatók csökkentése olyan új diagnosztikai, szűrési és gyógyító berendezések üzembe állításával, amelyek segítenek a rákos megbetegedések megelőzésben, korai felismerésben és hatékony gyógyításában. A projekt legfőbb kimenetei egyértelműen kapcsolódnak az Ip9/a kimeneti indikátorhoz, mégpedig a következő módokon:
- a lakosság számára elérhetővé válnak a rákos megbetegedések megelőzését, korai felismerését és hatékony gyógyítását elősegítő szolgáltatások: 403,000 emberről van szó, beleértve a hátrányos helyzetűeket is, ami a célérték 66,47%-át jelenti ebben a kiírásban, és amelyből 250 fő olyan hátrányos helyzetű, akinek minimálisan invazív sebészi beavatkozásra van szüksége;
- 3,000 ember a kiválasztott határ menti régióban olyan tünetekkel, amelyek a projektben részt vevő gyógyítási területekhez szorosan kapcsolódnak, különös tekintettel azokra a hátrányos helyzetű emberekre, akik nagyon ritkán vagy szinte soha nem vesznek részt szűrő- vagy diagnosztikai vizsgálatokon, azok magas költségvonzata miatt;
- a kiválasztott határ menti régióban 400,000 ember jutott információkhoz a 4 figyelemfelhívó kampány eredményeként; Az eszközpark modernizálásban érintett gyógyítási osztályok száma: 5 osztály, ami a célérték 83,33%-át jelenti ebben a kiírásban.
A projekt kimenetek és eredmények tartóssága:
- A projekt összes kézzel fogható eredménye a folyamatosság figyelembe vételével került kialakításra, különös tekintettel arra, hogy a ROHUNOVATION keretében nyújtott szolgáltatások mindkét partner céljaival harmonizálnak. A kimenetek tartóssága garantált, mivel mindkét fél nagy hagyományokkal bír az egészségügyi szolgáltatások területén, valamint speciális képzési programokat kínál a dolgozóknak/hallgatóknak, hiszen a szervezeti háttér az egyik legfontosabb tényező a fenntartható működés biztosításában. A követező konkrét intézkedések garantálják és erősítik majd a projekt kimeneteinek és eredményeinek tartósságát, a kitűzött célok elérése pedig a két partner együttes felelőssége:
- Az e-learning platform működésének biztosítása, távdiagnosztikai infrastruktúra és weboldal létrehozása a projekt megvalósítási időszakban, ami magában foglalja a lehetőséget arra, hogy tovább biztosítsa a szükséges segítséget az online kommunikációhoz, amely az összes onkológiában érintett fél között zajlik. Az online eszközök tovább működnek majd, megtartva legfontosabb jellemzőiket a folyamat során, amelynek eredménye egy teljes diagnózis, a páciens lakóhelyén található egészségügyi intézmények számára tett ajánlások, információk és kórtörténetek cseréje, tudástranszfer és tudásszerzés, stb., amelyek eredményeként körülbelül 275,000 ember és 1,000 gyakornok élvezi majd a projekt kimenetek tartósságának előnyeit.
- Évente minimum 100 páciens továbbra is ingyenesen részesülhet majd minimálisan invazív sebészeti beavatkozásban a határ másik oldalán, a projekt megvalósítási időszak után 5 éven keresztül.
- Folyamatos együttműködés biztosítása jövőbeli projektekben, az elért eredmények további kiaknázása érdekében – az elsőszámú jelölt egy POCU 4.8 projekt közelmúltbeli kedvezményezettje, amelynek segítségével 10 romániai specialista élvezheti majd a technikai kompetenciák fejlesztéséből származó előnyöket, a sebészeti onkológiai technikák legjobb gyakorlatainak cseréjén keresztül, Európai Uniós központokban. Az egyik ilyen EU-s központ a Szegedi Egyetem lesz.
További részletek: Prof. Dr. Lázár György, tanszékvezető egyetemi tanár, SZTE ÁOK Sebészeti Klinika, e-mail: lazar.gyorgy@med.u-szeged.hu
Az Interrreg V-A Románia-Magyarország Programról bővebben a www.interreg-rohu.eu honlapon található információ.